Dlaczego włosy wypadają po ciąży? Wypadanie włosów po ciąży.
Wypadanie włosów po ciąży.
Wypadanie włosów po ciąży. W ciąży organizm kobiety musi dostosować się do wielu zmian – hormonalnych i biochemicznych. Może to wpłynąć na samopoczucie i wygląd. Część tych zmian jest oczywiście korzystna – wiele kobiet chwali chociażby kondycję swoich włosów. W czasie ciąży są one gęstsze, mocniejsze i pełne blasku – a zbawienny wpływ na ich wygląd ma wysoki poziom estrogenów. Niestety – po porodzie dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu włosów. Dlaczego tak się dzieje?
Jak ciąża i okres poporodowy wpływają na włosy?
Nie od dziś wiadomo, że na stan naszego zdrowia i samopoczucia w dużej mierze wpływają hormony. A zmian hormonalnych w okresie ciąży i porodu nie brakuje. Początkowo w organizmie kobiety dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów – a te żeńskie hormony płciowe świetnie wpływają na wygląd. Korzystne zmiany są szczególnie zauważalne w drugim i trzecim trymestrze ciąży – włosy stają się bujne, a skóra promienieje. Estrogeny powodują, że mieszki włosowe nie przechodzą w stan katagenu, czyli mówiąc najprościej – nie dochodzi do zahamowania ich wzrostu oraz wypadania. Po porodzie spada gwałtownie poziom estrogenów i takiej normalizacji poziomu żeńskich hormonów płciowych towarzyszy nadmierne wypadanie włosów. Wypadają zarówno te włosy, które powinny były wypaść w czasie dziewięciu miesięcy ciąży, jak i te wypadające aktualnie. Efekt? Możliwa jest nagła utrata od 30 do nawet 50% włosów, a fakt, iż w ciąży włosy były jeszcze bardziej bujne niż przed nią, dodatkowo potęguje negatywne wrażenie.
Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny
Kolejną przyczyną powodującą wypadanie włosów po ciąży jest wysokie stężenie prolaktyny, która działa na mieszki włosowe podobnie jak androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Ponadto kobiety, które przed ciążą cierpiały na łysienie androgenowe, mogą spodziewać się pogorszenia stanu włosów po porodzie. Zmiany hormonalne nie są jedyną przyczyną wypadania włosów po porodzie. Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Podobnie jest w okresie laktacji, czyli karmienia piersią. Pomimo urozmaiconej diety oraz suplementacji, może dojść do rozwoju niedoborów pokarmowych – i to także może odbić się niekorzystnie na kondycji włosów. Niedobory aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia, magnezu, miedzi, krzemu czy witaminy D odbijają się niekorzystnie na wyglądzie włosów. Nie sposób pominąć także ogromną rolę stresu, nieregularnego trybu życia oraz braku snu, towarzyszących pierwszym tygodniom po porodzie. Wszystko to przyczynia się do osłabienia włosów, ich zwiększonej łamliwości oraz nadmiernego wypadania. Najczęściej proces wypadanie włosów po ciąży rozpoczyna się około 3 – 4 miesięcy po porodzie, zaś normalizuje się najczęściej po okresie roku, gdy dochodzi do powrotu poziomu hormonów do wartości fizjologicznych.
Jak poradzić sobie z łysieniem poporodowym?
Wiele kobiet dotkniętych łysieniem poporodowym (wypadanie włosów po ciąży) spotyka się z mało praktyczną radą, aby po prostu przeczekać okresowe pogorszenie stanu włosów. Jeśli jednak przyjąć, że stan owłosienia zaczyna się poprawiać dopiero po roku po porodzie – kobietę czeka wiele miesięcy borykania się z nieestetycznym wyglądem fryzury. Można temu przecież zaradzić – nie zaszkodzi zadbać o dietę bogatą w kluczowe dla wyglądu włosów składniki odżywcze:
- białko, zwłaszcza to bogate w aminokwasy siarkowe
- nienasycone kwasy tłuszczowe
- witaminy: A, E, D, z grupy B, C
- minerały: miedź, selen, krzem, żelazo, wapń, mangan
- antyutleniacze
Suplementacja a wypadanie włosów po ciąży
Dobrze jest ponadto sięgnąć po suplementy na włosy. Jeśli nadal karmisz piersią – skonsultuj stosowanie jakichkolwiek preparatów z lekarzem. A jakie suplementy będą najlepsze? Zwykłe preparaty witaminowo – mineralne mogą okazać się niewystarczające, gdyż problem nadmiernego wypadanie włosów po ciąży jest problemem złożonym – a zatem wymaga kompleksowej terapii. Najlepiej jest zatem oddziaływać na kilka aspektów wzmocnienia włosów:
- należy zadbać o optymalne ukrwienie mieszków włosowych, co wzmacnia włos i ogranicza jego wypadanie
- na drodze zwiększenia aktywności metabolicznej mieszka włosowego można zadbać o wydłużenie fazy anagenu, czyli fazy wzrostu włosów
- warto zahamować konwersję testosteronu do aktywnej pochodnej DHT, która powoduje obkurczenie mieszka włosowego i wypadanie włosa
- dostarczając fitoestrogeny można z powodzeniem wywierać na włosy wpływ analogiczny do tego, który jest udziałem naturalnych estrogenów
- dostarczenie sporych ilości antyutleniaczy chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i wewnętrznych
Na rynku są dostępne preparaty na włosy o tak złożonym działaniu, które zapewniają kompleksowe wzmocnienie włosów na wypadanie włosów po ciiąży. Przykładem takiej zaawansowanej terapii jest Mediceuticals – dzięki starannie skomponowanemu składowi nie musisz łykać kilku suplementów jednocześnie. Opatentowane kompleksy odżywcze preparatów Mediceuticals wywierają korzystny wpływ na wiele aspektów metabolicznych włosa oraz gospodarkę hormonalną, zapewniając szybko zauważalną poprawę. Skuteczność preparatu oraz bezpieczeństwo jego stosowania potwierdzone są licznymi testami jakości oraz badaniami klinicznymi. Dzięki temu zyskujesz pewność, że do Twoich rąk nie trafia przypadkowy produkt wątpliwej jakości, a profesjonalny suplement działający na mieszki włosowe i przynoszący szybkie efekty suplementacji.
Naturalne sposoby na wypadanie włosów po ciąży?
Jeśli nie chcesz biernie czekać, aż Twoje włosy wreszcie przestaną w nadmiarze wypadać po porodzie – możesz spróbować naturalnych kosmetyków, które przyrządzisz samodzielnie. Najskuteczniejsze naturalne formuły na wzmocnienie włosów to:
- wcierki z czarnej rzodkwi
- wcierki z kozieradki
- tonik z tataraku
- nalewka z pokrzywy
- olejki: rycynowy, łopianowy, z czarnuszki
- wcierka z soku z cebuli
Oczywiście efektów takich naturalnych kuracji pielęgnujących nie zauważysz natychmiast. Jeśli jednak zastosujesz profesjonalną kurację trychologiczną w formie doskonałej jakości preparatu na wypadanie włosów po ciąży i uzupełnisz ją odpowiednio zbilansowaną dietą, pielęgnacją oraz unikaniem stresu – Twoje włosy powinny zostać wzmocnione i odżywione. Zatrzymaj wypadanie włosów po ciąży.